Jak wykończyć wnętrze w stylu nowoczesnym?

Styl nowoczesny jest aktualnie bardzo popularnym. Dzięki swojej elegancji i funkcjonalności zyskuje stale nowych zwolenników. Charakteryzuje się on sztywnymi zasadami, których powinno się przestrzegać w momencie wykańczania pomieszczeń.

Funkcjonalność

Najważniejszą zasadą stylu nowoczesnego jest funkcjonalność. Każdy element znajdujący się we wnętrzu powinien spełniać jakąś funkcję praktyczną. Ogólnie nie umieszcza się we wnętrzach mebli, czy innych rzeczy, które nie są funkcjonalne. Ozdoby ogranicza się do minimum. Mebli ozdobnych w ogóle nie umieszcza się w pokoju. Dlatego też charakterystycznymi meblami, które spotyka się w tego tupu wnętrzach są bardzo duże, które na dodatek są w stanie pomieścić bardzo wiele rzeczy.

Proste kształty

Ponadto w stylu nowoczesnym przeważają uproszczone kształty. Tak więc meble są tworzone na wzór podstawowych figur geometrycznych takich, jak kwadrat, czy prostokąt. Nawet listwy przypodłogowe pozbawione są wszelkich ozdobnych kształtów. Unika się wszelkich egzotycznych mebli i elementów dodatkowo zdobionych.

Oświetlenie

Bardzo ważnym elementem w stylu nowoczesnym jest również oświetlenie. Podstawowe oświetlenie w pomieszczeniu powinno być bardzo jasne i intensywne. Oprócz niego powinno się znajdować we wnętrzu również oświetlenie dodatkowe, przy którym już można manipulować natężeniem i kolorystyką światła. W ten sposób możliwe jest dopasowanie oświetlenia do określonej okazji. W trakcie uczenia się przyda się białe, intensywne światło. Z kolei przy romantycznej kolacji lepiej sprawdzi się lekkie, ciepłe oświetlenie w barwach żółci i pomarańczu. Tak więc nie tylko meble w tym stylu powinny być funkcjonalne, ale również oświetlenie, które zwiększy komfort domowników.

Wygoda

Urządzając wnętrze w stylu nowoczesnym niezwykle ważne jest zadbanie o to, aby wszelkie przedmioty znajdujące się w nim były wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Stąd też w salonie charakterystyczne są bardzo duże, miękkie kanapy, a w sypialni dużych rozmiarów, wygodne łóżka. Wszelkie meble powinna charakteryzować również wysoka jakość. Powinny być one wykonane jedynie z trwałych i estetycznych materiałów takich, jak dobre jakościowo drewno.

Kolorystyka

Bardzo ważne jest również zachowanie odpowiedniej kolorystyki w urządzaniu nowoczesnych wnętrz. Dozwolono są tutaj barwy podstawowe, takie jak odcienie bieli, czerni i szarości. Ponadto kolory te muszą być intensywne, wyraziste. Unika się wyblakłych, czy pastelowych. Ponadto ważne jest, aby każdy element znajdujący się we wnętrzu był dopasowany do pozostałych. Modne jest również tworzenie eleganckich kontrastów. Jeżeli podłoga posiada kolor ciemnobrązowy to dobrze z nią będzie współgrać biała ściana, na której założona będzie brązowa lub biała listwa MDF. Ogólnie wszystkie meble znajdujące się we wnętrzu powinny być dopasowane do koloru ścian i podłóg. Unika się również znacznego mieszania kolorów. Wszystko musi być proste i sprawiać wrażenie dopełnienia, porządku. Stąd też tak ważne jest zachowanie odpowiedniej kolorystyki.