Listwy przypodłogowe – zastosowanie.

Wykończenie podłogi wydawać by się mogło niezbyt znaczącym elementem remontu polegającego na położeniu paneli lub parkietu. W końcu to tylko dopasowanie odpowiednich listew przypodłogowych, stanowiących naprawdę drobny element wykończenia wnętrza. To jednak mylne wrażenie – listwy przypodłogowe mają praktyczne zastosowanie i należy porządnie zastanowić się nad ich wyborem, by stanowiły dobrą inwestycję na lata, integralną zarówno z podłogą, jak i ze ścianami.

Listwy i ich zastosowanie

Podłogę, czy to drewnianą, czy wykonaną z paneli, wykańcza się zawsze odpowiednią listwą. Jest to niewielki kawałek tworzywa sztucznego lub drewna, który przytwierdza się pomiędzy ścianą a podłogą. Jest to przydatne z kilku powodów:
-wewnątrz listwy często ukryte są przewody elektryczne, które nie powinny psuć wizualnego efektu leżąc bezpośrednio przy podłodze,
-stanowią element ozdobny – szczególnie, gdy są dobrze dobrane, wysokie i estetycznie ozdobione,
-zapobiegają gromadzeniu się kurzu i wilgoci w szparach pomiędzy podłogą a ścianą, a w konsekwencji – niszczeniu podłogi

Rodzaje listew przypodłogowych

Istnieje kilka rodzajów listew, które ogólnie można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane, kolor oraz kształt.

Listwy drewniane występują w postaci fornirowanej, z materiału surowego lub lakierowanego. Są bardzo efektowne i dobrze komponują się z podłogą drewnianą. Jest również listwa przypodłogowa MDF – czyli wykonana z kompozytu drzewnego, okleinowa lub listwa lakierowana. Można je zamówić w dowolnym kolorze, lub przypominające drewno dopasowane kolorytem do podłogi. Listwy w PVC są najtańsze, występują w wielu ciekawych wzorach i kolorach, a także szerokościach. Najlepiej komponują się z panelami, choć listwy z materiału drewnopodobnego świetnie sprawdzają się przy drewnianych podłogach. Są jeszcze listwy z poliuretanu, doskonałe, jeśli chcemy charakterystycznego kształtu i faktury łącznika między ścianą a podłogą, a do tego – są bardzo podatne na malowanie, więc idealnie przyjmą kolor naszej ściany, dopasowując się do reszty wystroju.

Jaką listwę wybrać?

Obecnie bardzo modnym trendem zaznaczającym się w aranżacji mieszkań stylizowanych na klasyczne lub skandynawskie, jest umieszczanie listew wysokich, z niewielkimi zdobieniami, w dodatku pomalowanych w kolor odmienny od podłogi i ściany. Dzięki temu akcentuje się zastosowanie ciekawej formy listwy w pomieszczeniu, a także optycznie zmienia wygląd pomieszczenia, podwyższając je lub skracając w zależności od koloru i wysokości listwy.