Nowoczesna łazienka bez płytek – jakie materiały mamy do dyspozycji?

Aranżacja łazienki zwykle kojarzona jest z płytkami ceramicznymi, jednakże nie są to jedyne możliwości. Dzięki postępowi technologicznemu dostępne są także inne materiały, które charakteryzują się odpornością na specyficzny mikroklimat. Chociaż płytki mają wiele zalet, to jednak nie są wolne od wad. Jak więc urządzić łazienkę bez wykorzystania popularnych kafli i jednocześnie ochronić ściany przed wilgocią?
Co zamiast płytek w łazience?
W nowoczesnych łazienkach wcale nie dominują już płytki na ścianach czy podłogach, ale inne tworzywa, które równie dobrze jak kafelki stanowią barierę dla wody, są łatwe w pielęgnacji i praktyczne. Jako, że koszty związane z wykończeniem łazienki płytkami są stosunkowo wysokie, a ponadto czas realizacji pozostawia wiele do życzenia, to warto rozejrzeć się za innymi rozwiązaniami. Okazuje się, że obecnie mamy szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o materiały do wykończenia ścian i podłóg w łazience. Świetnie sprawdzają się specjalistyczne farby do łazienek, beton, tapety, drewno, cegła, szkło, grafika ścienna, płyty laminowane, spieki kwarcowe, tynki dekoracyjne, płaskorzeźba czy też kamień naturalny. Bogactwo asortymentu sprawia, że obecnie można zaaranżować łazienkę zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami.
Nadaj łazience niepowtarzalnego wyglądu i charakteru
1. Łazienka w ulubionym kolorze

Obecnie sklepowe półki uginają się wręcz pod naporem najróżniejszych farb do łazienek. Powinny być one hydrofobowe, paroprzepuszczalne, plamoodporne i odporne na szorowanie. Dostępne są w sprzedaży nawet produkty przeznaczone do stosowania bezpośrednio przy prysznicu czy wannie. Można liczyć na szeroką gamę kolorystyczną, a ponadto producenci oferują także preparaty z mieszalnika, co pozwala uzyskać pożądany przez nas odcień. Ogranicza nas w tym przypadku jedynie nasza wyobraźnia. Coraz większą popularnością cieszy się styl skandynawski w łazienkach. Sprawdzą się tutaj ściany w odcieniach bieli, szarości i błękitu oraz białe listwy lagrus, które oprócz walorów estetycznych są odporne na uszkodzenia i zabrudzenia.

2. Beton o loftowym charakterze

Okazuje się, że niezwykle ciekawy efekt można uzyskać, stawiając na beton w łazience. Możliwe jest poprzecieranie go w dowolny sposób, dzięki czemu efekt końcowy zaskoczy pozytywnie najbardziej wymagające osoby. Z kolei pozostawienie niewykończonej powierzchni betonowej nada wnętrzu loftowego charakteru. Pozostaje tylko odpowiednie zabezpieczenie jej przed działaniem wilgoci. Beton można śmiało zastosować także do wykończenia podłogi, blatów czy obudowy wanny. Jest to uniwersalny i użyteczny materiał, który pełni także funkcję dekoracyjną.

3. Drewno w łazience? A czemu nie?

Drewno jest mile widziane zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, jak i tych nowoczesnych. Niektóre gatunki są odporne na wilgoć, a pamiętając o jego regularnej konserwacji, możemy cieszyć się wyjątkowym wystrojem wnętrza przez długie lata. Do tego wystarczy dopasować odpowiednie listwy przypodłogowe, które dopełnią i zabezpieczą całość.

4. Cegła i szkło

Świetną alternatywą dla łazienki wyłożonej od góry do dołu płytkami jest poczciwa cegła, która nada wnętrzu rustykalnego charakteru. Twory przytulny klimat i pasuje do innego rodzaju wykończeni. Dzięki zastosowaniu impregnatu ceglana ściana będzie się okazale prezentować przez długie lata. W ostatnich latach coraz więcej zwolenników ma też szkło w aranżowaniu przestrzeni. Dostępne jest w wersji przezroczystej, matowej, gładkie, porowatej czy lakierowanej. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie luksferów i pustaków szklanych. Istotnym elementem wykończeniowym każdej podłogi są wilgocioodporne listwy mdf do łazienki, które można pomalować na dowolny kolor, dostosowując do wystroju wnętrza.