Urządzamy mieszkanie – mocne akcenty w męskim stylu

Każde mieszkanie, niezależnie od tego, kto jest jego właścicielem, ma swój wyjątkowy charakter. Eleganckie, dość ascetyczne, zachęcające do odpoczynku, bez zbędnych detali. Tak może wyglądać wymarzona przestrzeń dla mężczyzny. Kolor, forma, styl, dobór wyposażenia i dodatków zwykle są odzwierciedleniem osobowości właściciela, jego pasji i potrzeb. Mężczyźni zwykle stawiają na geometryczne wzory i uporządkowaną przestrzeń, w której dominuje pewna logika.

Obalamy stereotypy
Elementami wystroju, które przykuwają największą uwagę, są detale. To one podkreślają charakter przestrzeni. Bez nich mieszkanie nie byłoby w pełni zaaranżowane. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują listwy przypodłogowe. Pełnią one nie tylko maskującą rolę, ale przede wszystkim dekoracyjną. Decyzja dotyczące tego, jakie wykończenie podług wybrać nie jest prosta. Stawiamy przed nimi bardzo duże wymagania, w końcu to one łączą wiele materiałów o zróżnicowanej kolorystyce.

Obalamy stereotyp w kwestii urządzania męskich wnętrz. Nie mają swojego stylu? To nie jest prawda. Mężczyźni coraz chętniej sięgają po zróżnicowane, mocne kolory, posługując się nimi z dużym wyczuciem. A to wymaga decyzji dotyczących właściwego wyboru listew przypodłogowych. Nawet jeśli w męskich wnętrzach dominują spokojne barwy, są zestawiane w bardzo oryginalny, modny sposób, np. szarości z bielą i czernią lub brązy i beże z szarościami.

Optyczne triki
W każdej przestrzeni urządzonej w stylu minimalistycznym, funkcjonalnym i prostym listwy przypodłogowe występują w charakterze dekoracji. W standardowych aranżacjach dobiera się je zwykle do koloru podłogi bądź stolarki drzwiowej i okiennej. Taki wybór oczywiście spełnia ważną funkcję praktyczną, ale czy tylko o to nam chodzi?

Jednym ze sposobów na ich wyraźniejsze wyeksponowanie we wnętrzu jest wprowadzenie kontrastów. Jak osiągnąć taki efekt? Listwy przypodłogowe należy wybrać w przeciwstawnym kolorze do koloru podłogi i ścian. Dzięki temu wprowadzą do przestrzeni dynamizm. Jeśli kolor podług i ścian jest stonowany, listwy mogą być w kolorze białym, żółtym, zielonym, niebieskim lub czerwonym.

Druga, niezwykle nowoczesna metoda ich doboru pozwala na włączenie listew w kompozycję dekoracyjną na ścianie. W takim zestawieniu dwa elementy mogą być spójnie kolorystycznie albo zgodne pod względem wykorzystanego materiału, np. do szarych ścian należy dobrać listwy w tym samym kolorze, a do ścian gipsowych wykorzystać listwy przypodłogowe z tego samego materiału.